Pınar Aksoy
MEKAN ÖNERİLERİ NEREYE GİTSEK

Yeniköy Lokantası

Yeniköy mahallesinde modern bir esnaf lokantası. Tabii esnaf dediğime bakmayın, o benim teşbih-i beliğim. Küçük, sevimli, az ve öz. Bir hayal ürünü.

Yeniköy’de çiçeği burnunda birkaç mekanın açıldığını duymuştum ama şu iç açıcı yazıyı okuduktan sonra en çok bu aynı duyguları paylaştığımız yere gitmek istedim. ‘Yavaşlasın şehir, yavaşlasın yemek’ gibi duyunca merak uyandıran bir amaç edinmiş insanları merak ettim.

Hafta içi sakin bir günde tanıştık Lale Hanım ve eşi Selçuk Bey ile. Yemek bitip de hayatta en sevmediğim sorulardan olan, daha önce kimseye sormadığım ‘Nerelisiniz?’ sorusunu gayri ihtiyari sorunca, hep vermek istediğim ama bu zamana kadar hiç demediğim ‘Türkiyeliyim’ anlamına gelen bir cevap aldım ve gözlerim parladı. Anladım ki bu konuda da düşüncelerimiz benzer. Halbuki benim ağzımdan çıkan bu sorunun sebebi zeytinyağlıların lezzetiydi 🙂 Öğrendim ki ailesi Tire tarafındaymış ve çoğu malzeme de o yöreden geliyormuş. Yani zeytinyağlıların sırrı o an anlaşıldı.

Yoğurt da kendi yapımları. Mısır ekmeği de keşke iki dilim olsa dedirtenlerden. Onu da glutensiz beslenenleri düşünerek sadece mısır unundan yapıyorlarmış. Artık herkes yeme içme, sağlıklı beslenme konusunda o kadar hassas ki onlar da bu duruma göre bir şeyler ayarlamayı düşünüyorlar.

Yeniköy Lokantası’nda mevsime göre değişen, kara tahtaya yazılan bir menü var. Daha önce de söylediğim gibi az ve öz. Bizim seçtiklerimiz o gün çıkan ezogelin çorba, zeytinyağlı enginar ve barbunya, yoğurtlu sirkeli patlıcan ve yoğurt. O gün menüde daha başka fesleğenli makarna, mücver, pazı kavurma ve enginar oturtma vardı.

Fotoğraflarında baya iyi görünen kahvaltıları da var en kısa sürede denemek istediğimiz. Eğer haftasonu gidecekseniz rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Evet, Yeniköy Lokantası’nda yemekleri çok beğendik ama ben en çok cam kenarındaki masada en sevdiğim caddeyi yukarıdan izleyebilmeyi sevdim. Tabii bir de zevkli dekorasyonunu. Peki ya o sürahilerin elma ile kapatılması?

Yemek bitip de ayrılırken Lale Hanım elinde bir hediye ile geliyor. Yeni gelen müşterilerine veriyorlarmış. Bu fikir o kadar hoşuma gitti ki, çok ince çok tatlı. Ne olduğu sürpriz olsun, mutlaka bir fotoğrafını instagram ‘ a koyarım zaten 🙂

Yeniköy lokantasının görüntülerini önümüzdeki günlerde hazırlayacağım Yeniköy Rehberi’nde olacak videoda görebilir, ‘küçük ve sevimli’ derken ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz 🙂 

You Might Also Like...

No Comments

Leave a Reply